PÕHJAMAA SIDRUNID JA TURUTÄDI ÕPETUSKui sul on, siis sa ei taha, aga kui sul ei ole, siis sa pead ilmtingimata saama. Nii on paljude asjadega. Kunagi kasvas maal magamistoa akna all ebaküdooniapõõsas. Ilus oli vaadata. Lapsena ei osanud ma nende kivikõvade punnidga muud peale hakata, kui hambad sisse lüüa ja siis hapu näoga need üksteise järel sirelipõõsasse lennutada. Vanaema tegi mõnel aastal moosi, aga see oli ka kõik. Nüüd on põõsas välja juuritud ja mina käin turul ebaküdooniaid ostmas (:

Sellel päeval, kui ma turule jahile läksin, oli seal üks kena tädi, kes müüs tõeliselt ilusaid ebaküdooniad. Ta rääkis, et korjab ainult kollaseid vilju, mitte kunagi rohelisi. Ja tõepoolest, väljakaalutud kilostes kottides ilutsesid kollased küpsed ebaküdooniad, mis kutsusid kohe hambaid sisse lööma. Oleks tahtnud neid süüa nagu tavalisi õunu (: Kuna tädi paistis heas tujus olevat (teadagi neid turumutte, mõnikord porisevad nii et vähe pole ja annavad raha valesti tagasi, meelega), uurisin kuidas tema ebaküdooniaid sisse teeb. Ütles, et paneb suhkruga seisma, nii pidavat kõige parem olema. Turutädi õpetussõnu silmas pidades panin minagi ostetud ebaküdooniad suhkruga purki. 

Ebaküdooniate puhastamine on tõeliselt aeganõudev töö. Kilo õunte (just nii neid vilju tegelikult nimetatakse) puhastamiseks kulus poolteist tundi ja mõni minut pealegi. Tükk aega leiutasin parimat viisi seemnete kättesaamiseks. Kõige kiiremini õnnestus see nii - väikese terava noaga vili ristipidi pooleks ja siis neljaks. Seejärel seemnekoda välja. Valus pöial ja hulgaliselt põrandale laiali hüpanud pisikesi pruune seemneid viisid vägisi mõttele, et see jääb küll esimeseks ja viimaseks korraks, kui ma ebaküdooniatest midagi teen (: Aga see, mis nendest lõpuks välja tuli - selle nimel tasub vaeva näha!


Turutädi soovitused:

- pese ebaküdooniad külma veega puhtaks;
- puhasta seemnetest ja lõika õhukesteks viiludeks või väikesteks tükkideks;
- arvesta 1 kg ebaküdooniate kohta 1,2 kg suhkrut;
- pane ebaküdooniatükid vaheldumisi suhkruga emailpotti ja sega korralikult läbi;
- ära pane hoidist enne purki, kui suhkur on täielikult sulanud, vastasel korral võib hoidis käärima minna (tädil on kodus puupliit ja tavaliselt paneb ta poti peaaegu jahtunud pliidile, nii sulab suhkur kiiremini);
- säilita hoidist külmkapis (säilib kuni neli kuud);
- kasuta siirupit morsi tegemiseks, ebaküdooniatükke tee ja magustoitude sisse või niisama näksimiseks;
- ära pane ebaküdooniahoidist kuuma tee sisse, muidu kaotab see oma tervistava toime nagu mesigi (vesi võib olla kuni 40 kraadi);
- kui sa tunned, et oled külmetunud ja haigus hakkab võimust võtma, joo kindlasti ebaküdooniateed või söö hoidist lusikaga otse purgist;

Tegin ebaküdooniahoidist esimest korda ja turutädi soovitused läksid igati asja ette. Puhastatud kujul oli mul ebaküdooniaid vähem kui 1 kg ja tegin hoidise 1 kg suhkruga. Surusin ebaküdooniatükid tihedasti purki ja sain ühe Hellmannsi majoneesi purgi jagu hoidist, lisaks poolteist majoneesipurki siirupit. Olen kasutanud morsi tegemiseks, tee sisse, jäätise peale ja niisama näksinud. Hoidis väheneb silmnähtavalt. Oleks pidanud rohkem tegema, pikk talv veel ees! 


Ebaküdooniat võib kasutada sidruni asemel. Samamoodi hapu ja C-vitamiinirikas. Sobib hoidistamiseks happevaeste puuviljade ja marjadega. Meie oma põhjamaine sidrun (: Kunagi tahaks proovida ka ebaküdooniamoosi, niisama puhtal kujul ja kõrvitsaga. Pean endale põõsa muretsema!6 kommentaari:

 1. Kas sa, vaesekene, lõikasid seemnekoja ka välja - nagu päris õuntel tehakse? Pildi peal tundub nii. Siirupi tegemisel seda tegelikult pole vaja teha...
  Aga imehea on ta tõesti. Ma nimetan ka oma põõsast põhjamaa sidruniks, mõnusalt hapu :) ja sel aastal on väga palju vilju küljes. Peangi teist korda juba tegema hakkama.

  VastaKustuta
 2. Me pere on ka sellest samasugusest purgitäiest täielikult sõltuvuses. Ema-vanaema on neid teinud nii kaua, kui mäletan. Ja väga selgelt on meeles, kuidas klassiõed tulid kunagi põhikooli ajal külla, pakkusin ebaküdoonia siirupist tehtud teejooki - edaspidi küsisid seda iga kord, kui külla tulid! :) Tõsiselt super asi ikka!

  VastaKustuta
 3. Ma teen ebaküdooniaekstrakti (nii mu ema seda kutsus) täpselt samamoodi, too siirupipudel on nüüdseks juba peaaegu otsas, aga suur purgitäis magushapusid tükke on ootel. Ma panen ka tee sisse ja teen morssi, mõlemad meeldivad väga!
  Tänavu tegime oma põõsa küljest korjatud viljadega :)

  VastaKustuta
 4. Mina tegin kõrvitsa-ebaküdooniamoosi ja kirusin ka neid seemneid. Ebaküdooniad on mõnusad, aga nende puhastamine on ikka tõesti parajalt tüütu.

  VastaKustuta
 5. Puhastasmistöö on mõistlik õues läbi viia. Pole vaja porisedes põrandaid-kappe-riiuleid revideerida pärast. Sissetegemiselt toimin sarnaselt loetule, aga olen ka meega teinud. Meega saavad häääd! Ja keegi õpetas, et kui talvel kuri külge tuleb, siis hakitud ingveriga mestis seda teed juua, pidavat kõik hädada igaveseks kaduma. Purki polevat mõtet ingveri toppida, pidavat hoidise käärima ajama.

  VastaKustuta
 6. Tere eesti toidublogijad! Üks soome toidublogija Luumukka küsib häid ploomitordi ja ploomitordi täidise retsepte Eestist. Ta sôi kevadel Viru Keskuse kohvikus Viru Magic Cafe musta ploomi torti, mis jättis talle sügava mulje. Kas on avaldatud selle tordi retsepti kusagil? Tema reisikirjelduse ja ploomitordi foto leiad: http://gingerjamms.blogspot.com/2011/07/miniloma-tallinnassa.html
  Suur tänu! Voisula / http://lautasellesi.blogspot.com/2011/09/omenapannukakku-ounapannikook.html?showComment=1317844493280#c7732228777483960001

  VastaKustuta